Services

SERVICES

PHOTOSHOOT WITH HORSES

Do you love horses, stories, beautiful costumes, professional make up and styling? Did you ever wanted to become a model?

Are you dreaming of beautiful professional photos with a horse and on the horseback? Then there is HORSE and GLAMOR photo shoot just for you. You can choose from several packages that we have prepared for you. You can order a photo shoot for yourself or order and donate to someone close to you!

We are a team of professionals specializing in photoshoots with horses. Our goal is not only to create beautiful pictures for you. We aim to surprise you with a special day, full of changes of your look, entertainment and great experience. If you are a fashion lover, you admire beauty, horses and you are playful, put your trust into our hands! We will produce a portfolio of professional photos making you look like a real model. We're shooting with our horses as part of thematic shootings. Not a problem to travel to your destination and take pictures of you and your own horse upon request.

Order here

 

THEME and GLAMOUR PHOTOSHOOT

Do you want to play a princess, a lady, a fairy, an elf, or have photos in an equestrian style? Elegance, style, glamour .... fantasy?

Then you will be given a special theme shoot. The package includes a transformation in the hands of professional TV and film make-up artists and stylists, beautiful costumes, a suitable horse with a personal coordinator, and four edited high-resolution photographs in electronic form. (Possibility of ordering higher number of photos). You can order to add bird of prey and thus increase the attractiveness of your pictures, we can create fantasy style just for you.

We also offer you professionally shot and edited video spot from your photo shoot. From the moment of putting on your make up and styling to photography itself. Have captured the atmosphere of your special day and experience!

Costumes available at an additional cost, depending on the difficulty - Price from 800 CZK

You will receive high-resolution photos in electronic form within 14 business days after the photoshoot.

Dates: Upon agreement

Tailor-made price: According to difficulty.

Order here

 

Photo Shooting for children under 7 years of age

Do you want to have original photos of your children? Fabulous ponies for little princesses, sweet fairies, Indians or cowboys. We will prepare an unforgettable day for your children with ponies and photo shooting in beautiful nature.

 

 

 

 

 

 

Order here

 

EXCLUSIVE Photo shooting

Do you want a customized photo shoot just for you? Do you want to have different styles and costumes in one day? Would you like the HG Team to come to you and your horse? We will be glad to help you out if we can and to find the best solution!

We also offer a professionally shot and edited video from your shooting!

Order here

 

 

GIFT Vouchers

Use our gift vouchers as a great gift ...

Order voucher here

 

 

 

 

MAKE UP Academy

We are here for you to tell you how to do it, in an easy and understandable way. We will teach you to highlight your beauty, how to become your own makeup artist. You will always know how to choose the right makeup for you! We use professional ARTDECO cosmetics.

The course is also suitable for make-up artists to expand their portfolio of services:      

 • We will teach you technique of correct makeup.
 • How to choose the right color
 • What make up is great for a job interview
 • Get ready for your first date ... :)

All you need to bring along for the course: good mood and smile on your face, everything else we will provide :)

Course is held in Prague.

Order here

 

ORDER FORM
By sending a message, you agree to the General Terms and Conditions

Řekli o nás

 • Šárka Průšková

  "Měli jsme možnost s naší dcerou, které jsme focení darovali, zažít nezapomenutelný den fotografování s koňmi v překrásném místě (Tiské stěny). Poklona za profesionalitu a sehranost celého týmu HaG, který nám připravil úžasný zážitek v pohádkové atmosféře a splnili sen další slečně. Těm kdo miluje a věří na pohádky mohu s nadšením doporučit."

 • Vendula Janečková

  "Přemýšlela jsem co napsat a jak ,znáte ten pocit,kdy se to ve vás sevře a nevíte jestli se máte smát nebo plakat radosti a štěstím.Že váš sen se stal skutečností a nikdo a nic vám ho už nikdy nevezme,to je to co prožijete s HG focením.Všem bych ze srdce přála prožít svůj sen,odhalit ukrytou pravou tvář svého já.Moc děkuji celému týmu za splnění snu."

 • Iván García

  "Una página preciosa con unas imágenes que parecen extraídas de un cuento de hadas."

 • Dana Procházková

  "Děkuji celému týmu Horse And Glamour za krásný zážitek a dokonalé, nezapomenutelné fotografie.Především musím zmínit vřelou a veselou atmosféru, která doprovázela celý čas příprav i focení.Myslím, že jsme si vybrali jedny z nejlepších. Originál, je vždy jeden - HORSE AND GLAMOUR!"

 • Jana Podaná

  "Fotky Vás přenesou z běžné denní reality do úžasného světa fantazie, kdy vám vezmou dech, ať jste princezna, elfka ,rytíř  nebo odvážná bojovnice. Prostě nádhera. Každá fotka musí nějak vzniknout, takže když se koukáte do objektivu, díváte se na tým lidí, kteří vynakládají svojí energii, fantazii a dřinu. Takže velká poklona."

 • Grazyna Sniegula

  "Meqa zdjęcia, sesje fantazja."

 • Marta Šimečková

  "Viděla jsem několik záběrů a opravdu se mi líbí. Je v tom kouzlo, mystično, nádech, kreativita, pohádkové naladění. Vyzařuje kouzlo člověka ve spojení s nádhernými róbami, mládím, přírodou. Jsou to to opravdu hezká fota. Přenesou tě úplně do země snů. Děkuji a přeji hodně štěstí."

 • Indiánka Světluška

  "Člověk nikdy nesmí přestat snít... Děkuji Vám všem za krásný nezapomenutelný zážitek. Všem doporučuji focení s Vámi. "

 • Anna

  "Keď som videla túto stránku prvý krát bola som v nemom úžase, že sa niekto takémuto umeniu venuje, vždy som si chcela vytvoriť umelecku foto na svojom koni, ale doposial som sa k tomu nedostala, naozaj sa mi najviac páči na vašej stránke váš pohľad cez šošovku objektívu a tak zväčniť naozaj ducha plné zábery, ktoré beru dych. Ďakujem!"

 • Michaela

  "Je vidět ,že tuhle práci děláte s láskou...jsem moc ráda, že jsem mohla být součástí. Byl to pro mě opravdu nezapomenutelný zážitek. Jste všichni úžasní. Ještě jednou děkuji a přeji vám spoustu úspěchů."

Informace o firmě

Horse and Glamour s.r.o.

Revoluční 1403/28, Praha 1

IČ: 04873688  DIČ: CZ04873688

Všeobecné obchodní podmínky

Kontaktní informace

 • Dana Kotková
 • jednatel společnosti
 • Telefon: + 420 773 223 461
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sledujte nás na FACEBOOKU